UVT Agroland Timișoara are trei victorii pe linie la turneul semifinal de la Câmpulung Muscel, după ce a câștigat și meciul vedetă al acestei faze din Divizia Junioare. Campioana en-titre a trecut cu 3-1 de vicecampioana CSU Medicina CSS Târgu Mureș, revenind în joc după ce a cedat primul set. La fel ca în precedenții doi ani, jocul dintre cele două echipe a fost foarte echilibrat și cu multe răsturnări. În setul al patrulea, Medicina a avut minge de set, dar formația noastră a întors și a închis meciul.

UVT Agroland Timișoara v. Medicina Tg. Mureș 3-1 (22-25, 25-20, 25-22, 27-25)

Formația noastră a luat o opțiune serioasă la câștigarea seriei semifinale de la Câmpulung Muscel, după victoria de trei puncte obținută în această seară. Larisa Vasilică & Co. au reușit să revină după ce au pierdut primul set, iar în actul al patrulea au anulat șansa vicecampioanei de a trimite meciul în tie-break și și-au asigurat al treilea succes din tot atâtea posibile la turneul semifinal.

EVOLUȚIA SCORULUI PE SETURI

I: 5-8, 11-16, 22-25

II: 6-5, 8-6, 15-16, 20-18, 22-20, 25-20

III: 8-6, 16-11, 18-12, 19-16, 19-19, 19-21, 22-21, 25-22

IV: 8-7, 9-10, 10-13, 16-14, 19-18, 20-22, 22-22, 23-23, 24-25, 27-25

Față de primele două partide, antrenorul echipei noastre Bogdan Paul a operat o modificare, înlocuind-o pe Anca Mănuc cu Florina Murariu. Revenită recent de la lotul României U19, Florina a fost una dintre cele mai bune jucătoare de pe teren și a doua realizatoare a echipei noastre.

Jocul dintre cele două formații a fost din nou unul strâns, diferența fiind făcută de echipa care a greșit per total mai puțin. 34 de erori la serviciu (16) și atac (18) au comis jucătoarele Medicinei, față de cele 22 (10 serviciu, 12 atac) ale junioarelor noastre. În rest, situația a fost foarte echilibirată: 11 ași pentru formația noastră, 12 pentru Medicina și respectiv 11 blocaje ale formației noastre și 10 ale adversarelor.

Formula utilizată de Bogdan Paul: Marisa Radu – 6 ași, 1 blocaj, Petruța Orlandea – 7 puncte (4 blocaje), Larisa Vasilică – 16 puncte (2 blocaje), Sorina Miclăuș – 4 puncte (1 as), Doina Cojocaru – 9 puncte (1 as, 2 blocaje), Florina Murariu – 13 puncte (2 ași, 1 blocaj) și Cybill Catargiu – libero. Au mai intrat Anca Mănuc – 7 puncte (1 as, 1 blocaj) și Karina Murariu.

În celelalte meciuri ale zilei, CS Muscelul –  CNMV Rm. Vâlcea 3-0 și LPS Cluj – LPS Bihorul Oradea 3-1.