Antrenorul Bogdan Paul și-ar fi dorit mai multă atenție din partea elevelor sale, la primul meci pierdut în campionat de UVT Agroland Timișoara, în 2018. CSM București s-a impus cu 3-0 (12, 20, 26), iar tehnicianul trupei de pe Bega nu s-a mulțumit cu prestația bună din ultimul set. Paul își dorește mai multă concentrare de la Diana Balintoni & Co. în partidele cu echipele “care contează” din Divizia A1 de volei feminin.

Agroland a fost la un pas să câștige cel puțin un set împotriva liderului, însă evoluția din actul al treilea nu a fost suficientă pentru a prelungi cu cel puțin un set partida. Acest lucru a fost evidențiat și de antrenorul Bogdan Paul.

Nu poți să faci un meci bun jucând doar un set. Putem ține cont de ultimul set doar dacă vrem să ne alintăm. Am mai spus, dacă vrei să bați o echipă de acest nivel, trebuie să joci constant bine. Dacă avem doar frânturi de joc mai bune, nu este suficient să luptăm de la egal la egal cu echipele care contează. Eu sper că jucătoarele noastre își doresc mai mult și nu se mulțumesc doar cu această poziție confortabilă din clasament. Locul al 5-lea este mai mult decât onorabil pentru prima prezență în Divizia A1, dar ca tehnician pentru mine nu este suficient. – B. Paul

UVT Agroland - CSM Bucuresti / time-out

Aceasta a fost a patra înfrângere în patru meciuri cu CSM București în sezonul 2017-2018. Paul a explicat, în fața presei, că nu determinarea jucătoarelor sale este problema în meciurile cu echipele tari.

Determinarea vine și pe fondul unui joc bun. Pe mine mă deranjează anumite aspecte tehnice. Determinarea, ambiția, dorința rezultă dintr-un joc tehnic și tactic corect. Dacă nu îți respecți angrenajul, este greu să ai determinare când adversarul este peste tine. Trebuie să fim conștienți că jocuri de acest gen se câștigă cu mult mai multă concentrare. Determinarea, repet, vine în urma acțiunilor bune. Noi am început primele două seturi ezitant, cu multe construcții deficitare, iar erorile ne-au costat. – B. Paul

Tehnicianul trupei de pe Bega speră să vadă o altă față a echipei în runda a 16-a, când Agroland se va duela, în deplasare, cu CSM Târgoviște.

Trebuie să facem tot ce este posibil să obținem cât mai multe seturi la Târgoviște. Îmi doresc foarte mult de la această deplasare să fim acolo unde putem să fim în acest moment. Nu poziția este importantă, ci faptul că nu suntem suficient de abili să facem mai multe jocuri bune cu echipele puternice. – B. Paul

Meciul CSM Târgoviște – Agroland este programat miercuri, 14 februarie, la ora 18:00.