Ce a început foarte bine în Sala Polivalentă Dinamo, s-a dovedit a fi un coșmar pentru UVT Agroland Timișoara, în runda a șaptea a Diviziei A1 de volei feminin. “Agro” a avut un start perfect în meciul din București, a câștigat primul set în 24 de minute, însă nu s-a regăsit în următoarele trei acte și se întoarce fără punct din această deplasare. Dinamo s-a impus cu 3-1 și s-a apropiat la un punct în clasament de formația noastră. Maeva Orle (14 puncte) și Daniela Lupescu (12 puncte) au fost cele mai bune realizatoare ale formației noastre.

Dinamo București v. UVT Agroland Timișoara 3-1 (15-25, 25-20, 25-22, 25-23)

Jucătoarele noastre au început bine partida din București. Dinamo a avut un avantaj sensibil de două puncte, însă Daniela Lupescu & Co. au întors de la 0-2 la 5-2. Gazdele au reușit să revină și să egaleze la 6, dar Katarina Jovanovic, Daniela Lupescu, Roxana Iancu și Maeva Orle au dictat ritmul primului act. Fetele noastre s-au distanțat la 20-10 și nu au avut emoții pe final de set.

Daniela Lupescu & Co. au lăsat senzația că pot controla și actul secund. Jucătoarele de la Agroland au intrat însă, inexplicabil, în criză de soluții când aveau avantaj 17-14, iar Dinamo a revenit și s-a distanțat la 21-17.

Criza a continuat și în următoarele două seturi. În cel de-al treilea, formația noastră a condus doar la începutul acestei părți (3-0, 4-2, 5-3), după care a cedat inițiativa. Pe final, de la 20-23, ne-am apropiat la 22-23, însă nu am reușit să gestionăm ultimele acțiuni și să facem 2-1 la general.

Actul al patrulea, ultimul al meciului, a fost cu multe răsturnări. Dinamo s-a desprins la 8-5, fetele noastre s-au apropiat la un punct (7-8), însă atacurile ratate le-au oferit  dinamovistelor șansa unei noi desprinderi, 19-12. Daniela Lupescu & Co. au reușit însă să egaleze la 20, au condus cu 23-22, dar nu au mai câștigat niciun punct până la final

23 de erori la serviciu și atac au comis jucătoarele de la UVT Agroland Timișoara în această partidă. În plus, Dinamo a fost superioară la blocaj, 19-13.

Echipa de start: Barbora Kosekova – 4 ași, Katarina Jovanovic – 7 puncte (1 as, 1 blocaj), Petruța Olrandea – 5 puncte (4 blocaje), Maeva Orle – 14 puncte (2 blocaje), Daniela Lupescu – 12 puncte (2 ași, 1 blocaj), Roxana Iancu – 9 puncte (4 blocaje) și Teodora Pusic – libero. Au mai intrat Diana Cărbuneanu, Larisa Vasilică – 2 puncte (1 as), Sorina Miclăuș și Andreea Petra – 2 puncte (1 blocaj).